Profi sport a mládež se navzájem potřebují, říká Josef Novotný

4. říjen 2016 | 11:58
Josef Novotný. Foto: archiv J. NovotnéhoJosef Novotný. Foto: archiv J. Novotného

KARLOVY VARY - Celý život se věnuje volejbalu na všech úrovních a v různých pozicích. Neúnavně pracuje na zlepšování podmínek pro sport, pohyb a zdravý životní styl v karlovarském regionu. „Mým cílem v kraji je mít kvalitní trenéry na co nejvíce základních školách a v klubech,“ říká v rozhovoru čestný prezident VK ČEZ Karlovarsko Josef Novotný.

Reklama

Čím si vysvětlujete, že se karlovarský volejbalový klubu klub těší takové přízni fanoušků?

Myslím, že jsme lidi zaujali tím, že jsme solidně fungující klub, nehrajeme si na hogo fogo a hrajeme v popředí tabulky extraligy. Ostatně tak to chtěl i náš generální partner. V karlovarském regionu sice profi volejbal dlouho nebyl, ale podhoubí tu bylo vždy. To je vidět i teď, jak klubu roste základna a zvětšuje se počet družstev. Najednou máme „béčko“, dvaadvacet kluků v kategorii kadetů a juniorů, i menší děti. Spouštěcím mechanismem toho všeho byla právě extraliga a lidé, kteří se o ni starají. Taky chci věřit tomu, že ten sport prostě lidi baví. V hale si mohou dát pivo, kouknout se na dvě hodinky zajímavého sportu, vzít tam děti. Je to práce Jakuba Novotného a Honzy Meruny. Do budoucna určitě přijdou zase s něčím novým.

Jak jste spokojený s podporou klubu v regionu?

Jsem rád, že podpora tu je, a to jak z veřejného, tak ze soukromého sektoru. Podporují nás lokální partneři jako NEMOS, Sedlecký kaolin, Ekoslide, CAR POINT, ale i Karlovarský kraj a město Karlovy Vary. Jak říká klasik, peněz ve sportu není nikdy dost, ale Jakub (předseda klubu Jakub Novotný) sází na více partnerů, aby vše nestálo a nepadalo s jednou velkou firmou. Samozřejmě, generální partner ČEZ je z Prahy, ale myslíme si, že jeho představitelé jsou s tímto projektem spokojeni. Není extrémně drahý, je efektivní a lidem se líbí. Na druhou stranu, v lize je stále několik klubů, které jsou na tom finančně lépe, takže je pořád na čem pracovat. Ale to si vedení klubu velmi dobře uvědomuje.

Jaký přínos má účast mužské elity v extralize k rozvoji volejbalové mládeže?

Velký. Nastartoval se tím celý proces. Děti mohou mít své vzory, vidí, kam až se mohou dostat a že to je opravdu reálné. Viz třeba Dan Geršák, který je dnes na soupisce áčka a má smlouvu. Podporovat pouze mládež je jen poloviční dobro. Ideální je kombinace obou úrovní.

Od samotného začátku mužského týmu Karlovarska funguje v klubu spolupráce s družstvy mládeže, výjimkou nejsou společné tréninky. Bude letos takové spojení pokračovat?

Jde nám hlavně o trenéry. Ti tu totiž nejsou a je těžké je sem dostat. Letos jsme chtěli trenéra z Českých Budějovic a nevyšlo to. Proto je naší strategií zapojovat do přípravy mládeže trenéry mužů. Dělal to výborně Brom, teď bude pokračovat Jirka Novák, vzal si na starost učit ty naše kluky techniku, správné návyky. Pomáhá v tom trénerovi Bicanovi. Takže ano, spolupráce funguje. Jak dobře, ukáže příštích pět let (smích)

Družstvo kadetů vstoupilo do nejvyšší soutěže, na kterou jste získali licenci od jednoho z odstupujících týmů. Není to příliš veliké sousto?

Možná trochu ano. Ale ta možnost tu byla. My jsme se zatím nedostali do extraligy juniorů, tak nám tato možnost přišla vhod. Samozřejmě si neděláme iluze a víme, že to bude strašně těžké. Ale chceme dopřát našim klukům srovnání s konkurencí. Uvidíme, po roce to vyhodnotíme.

Osobně se podílíte na vedení přípravy kadetů i juniorů. Co můžete říci o charakteru těchto týmů, které absolvovaly společnou přípravu?

Mám z těchto kluků radost. Týmy se neustále početně rozrůstají. Je vidět, že extraliga mužů táhne mladé k volejbalu. Já jsem celý život trénoval a pracoval s mládeží, tak využívám svých zkušeností, a pokud mi to čas dovolí, chodím na tréninky a jezdím o sobotách na zápasy. Samozřejmě na to nejsem sám, spolupracujeme ve trojici s Milanem Bicanem a Miroslavem Křížkem.

Jaké jsou vlastně vaše osobní ambice v podpoře všeobecného pohybu dětí a mládeže v regionu?

Je jasné, že volejbal patří ke sportům, které pracují s přirozeným rozvojem pohybu nejlépe. Pokud mají být děti vedeny k jakémukoliv sportu, musí být po ruce někdo, kdo se jim bude věnovat, a musí na to být peníze – stát nemůže podporovat jen reprezentaci. Mým cílem v kraji je mít takové trenéry na co nejvíce základních školách a v klubech.

Na závěr vás poprosím o jednu radu: proč by měli rodiče dát svoje dítě právě na volejbal?

Myslím si, že je velmi důležité, aby se děti věnovaly pohybu, a je jedno, zda se jedná o atletiku, hokej, moderní gymnastiku nebo jakýkoliv jiný druh sportu. Co se týká volejbalu, tak ze začátku je to pro děti docela obtížný sport, neboť kontakt s míčem je jen v desetinách sekundy. Platí ale, že se tomuto sportu lze věnovat i do pozdního stáří, což u řady jiných disciplín jde jen těžko nebo vůbec. Důležitá je u volejbalu také pohoda v partě, která hráče učí spolupráci. A je to sport, který se dá provozovat venku.

Autor: Redakce

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

Ve Varech se mi líbí pohodový život, říká volejbalista Daniel Pfeffer

Ve Varech se mi líbí pohodový život, říká volejbalista Daniel Pfeffer

11/8 / VK KARLOVARSKO / KARLOVY VARY - Sedmadvacetiletý Daniel Pfeffer patří k pilířům Volejbalového klubu ČEZ Karlovarsko a díky mimořádně stabilním výkonům je třetím rokem v národním týmu. Vedle klubových a reprezentačních povinností mu od konce července náleží i role otce rodiny.


Drama u Aše: Srážka vlaku s autem

Drama u Aše: Srážka vlaku s autem

21/7 / KRIMI / AŠ - K nepříjemné události došlo v Hazlově u Aše. Na železničním přejezdu se tam srazil vlak s osobním vozidlem.


Požár v hotelu Thermal! Hosty museli evakuovat

Požár v hotelu Thermal! Hosty museli evakuovat

21/7 / KRIMI / KARLOVY VARY - Ve čtvrtek večer došlo v karlovarském hotelu Thermal k nepříjemné události, když hořelo v balneoprovozu. Ke zraněním nedošlo, avšak celková škoda se odhaduje až na osm milionů.


Ve Varech postřelil kolegu a ještě mu vyhrožoval. Hrozí mu čtyři roky

Ve Varech postřelil kolegu a ještě mu vyhrožoval. Hrozí mu čtyři roky

14/7 / KRIMI / KARLOVY VARY - Personál ve zdravotnickém zařízení v Karlových Varech asi nezapomene na událost, při které jeden ze zaměstnanců vystřelil na svého kolegu.
ZápadočeskýDeník.cz Novinky v regionech

Plzeňsko, Rokycansko, Klatovsko, Domažlicko, Tachovsko, Karlovarsko, Sokolovsko, Chebsko


MojeKarlovarsko.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Kde se diskutuje?

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
MojeKarlovarsko.cz na Facebooku


Redakce MojeKarlovarsko.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!